Bronisław Kierzkowski

Kierzkowski Bronisław

Zapraszamy Państwa na wystawę poświęconą twórczości Bronisława Kierzkowskiego. Artysta ten doceniony przez krytykę zagraniczną, doczekał się szeregu pokazów w Nowym Yorku - światowej stolicy awangardy. Wybrany przez kuratorów Museum of Modern Art w Nowym Yorku, reprezentował ścisłą czołówkę polskiego malarstwa. Zorganizowana przez nich wystawa „15 Polish Painters”, w Museum of Modern Art w 1961, to najważniejszy pokaz sztuki polskiej na zachodzie. Do udziału w niej został zaproszony obok Stefana Gierowskiego, Rajmunda Ziemskiego, Teresy Pągowskiej, Jana Lebensteina, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Brzozowskiego...

Prace Kierzkowskiego cieszyły się ogromną popularnością wśród kolekcjonerów. Stały sie ozdobą wielu światowych kolekcji. Brał udział w najciekawszych wystawach sztuki polskiej organizowanych w latach 60 i 70-tych.

Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci o Kierzkowskim jakby nie pamiętano. Chcielibyśmy to zmienić. Tym bardziej, że jego twórczość nadal zaskakuje świeżością i śmiałymi rozwiązaniami. To co Państwo zobaczą to wynik wytężonej pracy, żmudnych poszukiwań i zmagań artysty z samym sobą.

Ekserymenty z formą, fascynacja kołem, przestrzenią i jej nieskończonością, biologiczne skojarzenia, to wszystko można odnaleźć w pracach Kierzkowskiego. Jak przebiegał rozwój myślenia artysty można prześledzić obserwując Jego obrazy. Od prawie monochromatycznych kompozycji z gipsu, aż po tryskające witalnością i kolorem obrazy z lat 70-tych.
Artysta ten tak pochłonięty sztuką nie zabiegał o poklask krytyków i publiczności. Trwał w swych poszukiwaniach, konsekwentnie budując własny „styl”. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu obrazy nigdy dotąd nie wystawiane. Część z nich przez wiele lat cieszyła tylko najbliższych. Mamy nadzieję, ze oglądając naszą wystawę odczują Państwo całą radość i energię, którą Bronisław Kierzkowski zawarł w swych obrazach.

X

NEWS

MARZENA TUREK GAŚ / MATU/ Malowanie ruchem / Painting in Motion with Roller-Skates

2017-03-09 00:00 do 2017-03-22 17:30

Wystawa MaTu przedstawia monumentalne obrazy stworzone w unikatowy sposób. MaTu to pierwsza na świecie artystka, która stworzyła unikatowe, wielkoformatowe obrazy za pomocą wrotek, zastępując nimi pędzel malarski. Geneza idei Malowania Ruchem sięga jej dzieciństwa. Od 7 roku życia fascynowała ją muzyka, jazda figurowa na lodzie i kolory. Artystka rozwijała swoją ideę tworząc coraz większe obrazy. Gdy nie mogła już sięgnąć ręką płótna, zaczęła kłaść je na podłożu bez krosien, by swobodnie móc w nie wchodzić. W 2006 roku MaTu połączyła sztuki plastyczne z muzyką, ruchem, filmem i przestrzenią, tworząc unikatowy, multimedialny, wielowymiarowy performance malarski. Skonstruowała specjalny kostium do malowania z podajnikami farby, które prowadziły kolory prosto pod kółka wrotek. Poruszając się w takt muzyki artystka rozprowadza farbę kółkami tworząc ekspresyjną sieć coraz bardziej splątanych linii-śladów, linii-odcisków. MaTu wyraźnie daje do zrozumienia, że równie istotny jest dla niej estetyczny efekt pracy, jak i sam proces twórczy. Odmieniła tym samym stereotypową postawę malarza zamkniętego w pracowni, siedzącego przy sztalugach, na artystę witalnego, malującego w ruchu, tworzącego „live” na oczach widzów. To malarstwo wymaga treningu i fizycznej kondycji, gdyż angażuje całe ciało artystki podczas tworzenia wielkoformatowych płócien, podobnie jak podczas sportowego wysiłku. Największe płótno z tej serii zatytułowane By Night o wymiarach 200 m² powstało nocą w samym sercu stolicy, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w 2007 roku. W trakcie pracy nad obrazem artystka dokumentuje etapy malowania fotograficznie i filmowo. Obecnie, po 10-u latach od stworzenia pierwszego dzieła w tej technice, sporządziła staranne reprodukcje wielkoformatowych płócien, by oryginały podzielić na mniejsze obrazy – układające się w cykle, ale stanowiące zarazem odrębne dzieła, które możemy oglądać dziś w Galerii Kolekcji Fibak.

WIĘCEJ

JAN DOBKOWSKI " OD CYBISA DO NOWEGO JORKU"

2016-12-16 18:00 do 2017-01-21 19:00

Wernisaż wystawy: 16 grudnia 2016 r. o godz. 18.00
Kurator: Janusz Zagrodzki

"To już nie jest polskie malarstwo, to pachnie Nowym Jorkiem". - Andy Warhol przed obrazami Fangora i Jana Dobkowskiego w domu Wojciecha Fibaka, lata 80.

WIĘCEJ

Wojtek Fibak i Ania Mucha

NOC MUZEÓW W GALERII FIBAK/ WYSTAWA THE KRASNALS/ JESW/ŻYDZI

2016-05-14 14:30 do 2016-05-15 01:30

Prezentujemy kila zdjęć z tegorocznej Nocy Muzeów.

WIĘCEJ

NOWA ODSŁONA KOLEKCJI WOJCIECHA FIBAKA

2016-01-28 16:45

Zainspirowani kolorem prac Sławomira Marca (które do 5 lutego wciąż można oglądać w galerii!) stworzyliśmy nową odsłonę kolekcji Wojciecha Fibaka myśląc właśnie o kolorze.

WIĘCEJ

obecna ekspozycja

2015-03-21 23:30

WIĘCEJ

X

KONTAKT

  • Galeria Kolekcji Fibak
  • Krakowskie Przedmiescie 5
  • 00-068, WARSZAWA
  • tel: +48 22 320 02 54
  • tel/fax: +48 22 320 02 97
  • e-mail: