Robert Listwan - Adrenaliny

Galerii Fibak zaprasza na wystawę Roberta Listwana ADRENALINY, która odbędzie się 17.10.2014 o godzinie 18:00. Wystawa potrwa do 07.11.2014.

 

Niszczenie estetyki paradoksalnie powoduje budowanie nowej, znacznie bardziej interesującej rzeczywistości. ,,Od ewolucji do rewolucji” jak mawia artysta. Poniekąd rozumie możnych władców chcących zrewolucjonizować świat i stworzyć ten nowy, inaczej poukładany. W pracach Listwana nie ma wojny, ale trzymany w ryzach bałagan. Chaotyczną estetyką stworzył swój własny, oryginalny świat. Z pewnością nie są to prace jednowymiarowe. Artysta, inspirując się kilwaterami często dzieli płótno na dwie części. Są to prace pełne ruchu, koloru, przecinających się i przenikających przestrzeni. W ekspresjonistycznych kompozycjach pojawiają się cytaty zaczerpnięte ze sztuki ulicznej (street art), nielegalnie powstającej w przestrzeni miejskiej. Murale, hasła, tagi na fabrycznych tynkach, pozornie nieświadome pociągnięcia pędzla, są punktem wyjścia w twórczości artysty. Fascynuje go to, co zakazane, kręci łamanie zasad. 

 

BIOGRAFIA ARTYSTY

 

Robert Listwan (ur. 4.04.1974 r.  W Olsztynie), mieszka i tworzy w Kieźlinach pod Olsztynem. W latach 1995-2000 studiował malarstwo i grafikę w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych  pod kierunkiem Henryka Cześnika i Tomasza Bogusławskiego. W 1993 roku otrzymał stypendium krajowe, a rok później stypendium artystyczne  we Francji.

 

Artysta obok malarstwa i grafiki zajmuje się scenografią teatralną, plakatem, ilustracją oraz animacją. W jego twórczości widoczne są inspiracje amerykańskimi twórcami pop artu oraz południowoamerykańską sztuką naiwną.

 

Jest laureatem wielu nagród zdobytych na Olsztyńskich Biennalach Plastyki  oraz wyróżnienia w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Artysta brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych wystawach między innymi we Francji, Szwecji, Danii, Hiszpanii i na Litwie.

X

NEWS

MARZENA TUREK GAŚ / MATU/ Malowanie ruchem / Painting in Motion with Roller-Skates

2017-03-09 00:00 do 2017-03-22 17:30

Wystawa MaTu przedstawia monumentalne obrazy stworzone w unikatowy sposób. MaTu to pierwsza na świecie artystka, która stworzyła unikatowe, wielkoformatowe obrazy za pomocą wrotek, zastępując nimi pędzel malarski. Geneza idei Malowania Ruchem sięga jej dzieciństwa. Od 7 roku życia fascynowała ją muzyka, jazda figurowa na lodzie i kolory. Artystka rozwijała swoją ideę tworząc coraz większe obrazy. Gdy nie mogła już sięgnąć ręką płótna, zaczęła kłaść je na podłożu bez krosien, by swobodnie móc w nie wchodzić. W 2006 roku MaTu połączyła sztuki plastyczne z muzyką, ruchem, filmem i przestrzenią, tworząc unikatowy, multimedialny, wielowymiarowy performance malarski. Skonstruowała specjalny kostium do malowania z podajnikami farby, które prowadziły kolory prosto pod kółka wrotek. Poruszając się w takt muzyki artystka rozprowadza farbę kółkami tworząc ekspresyjną sieć coraz bardziej splątanych linii-śladów, linii-odcisków. MaTu wyraźnie daje do zrozumienia, że równie istotny jest dla niej estetyczny efekt pracy, jak i sam proces twórczy. Odmieniła tym samym stereotypową postawę malarza zamkniętego w pracowni, siedzącego przy sztalugach, na artystę witalnego, malującego w ruchu, tworzącego „live” na oczach widzów. To malarstwo wymaga treningu i fizycznej kondycji, gdyż angażuje całe ciało artystki podczas tworzenia wielkoformatowych płócien, podobnie jak podczas sportowego wysiłku. Największe płótno z tej serii zatytułowane By Night o wymiarach 200 m² powstało nocą w samym sercu stolicy, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w 2007 roku. W trakcie pracy nad obrazem artystka dokumentuje etapy malowania fotograficznie i filmowo. Obecnie, po 10-u latach od stworzenia pierwszego dzieła w tej technice, sporządziła staranne reprodukcje wielkoformatowych płócien, by oryginały podzielić na mniejsze obrazy – układające się w cykle, ale stanowiące zarazem odrębne dzieła, które możemy oglądać dziś w Galerii Kolekcji Fibak.

WIĘCEJ

JAN DOBKOWSKI " OD CYBISA DO NOWEGO JORKU"

2016-12-16 18:00 do 2017-01-21 19:00

Wernisaż wystawy: 16 grudnia 2016 r. o godz. 18.00
Kurator: Janusz Zagrodzki

"To już nie jest polskie malarstwo, to pachnie Nowym Jorkiem". - Andy Warhol przed obrazami Fangora i Jana Dobkowskiego w domu Wojciecha Fibaka, lata 80.

WIĘCEJ

Wojtek Fibak i Ania Mucha

NOC MUZEÓW W GALERII FIBAK/ WYSTAWA THE KRASNALS/ JESW/ŻYDZI

2016-05-14 14:30 do 2016-05-15 01:30

Prezentujemy kila zdjęć z tegorocznej Nocy Muzeów.

WIĘCEJ

NOWA ODSŁONA KOLEKCJI WOJCIECHA FIBAKA

2016-01-28 16:45

Zainspirowani kolorem prac Sławomira Marca (które do 5 lutego wciąż można oglądać w galerii!) stworzyliśmy nową odsłonę kolekcji Wojciecha Fibaka myśląc właśnie o kolorze.

WIĘCEJ

obecna ekspozycja

2015-03-21 23:30

WIĘCEJ

X

KONTAKT

  • Galeria Kolekcji Fibak
  • Krakowskie Przedmiescie 5
  • 00-068, WARSZAWA
  • tel: +48 22 320 02 54
  • tel/fax: +48 22 320 02 97
  • e-mail: