ZA WARTOĆŚ PRZESTRZENI/ JAN BERDYSZAK I MARCIN BERDYSZAK

Jan Berdyszak – rzeźba, lata 60-te

Marcin Berdyszak – obiekty na ścianę 2013/15

Wystawa czynna od 13.11.2015 do 4.12.2015

kurator: Maria Zielińska

Wystawa Za wartość przestrzeni to unikatowe artystyczne spotkanie ojca i syna - Jana i Marcina Berdyszaków. Zmarły we wrześniu 2014 roku Jan Berdyszak to legenda poznańskiego środowiska - rzeźbiarz, malarz, grafik, ale także teoretyk sztuki, filozof i wybitny pedagog. W swoich poszukiwaniach badał przede wszystkim znaczenie przestrzeni jako bytu. Jego syna, Marcin Berdyszak – rektor poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego - zajmuje się instalacją, obiektem, działaniami multimedialnymi oraz rysunkiem. Jego prace dotyczą między innymi kulturowych stereotypów pojmowania rzeczywistości.

Rzeźby Jana Berdyszaka prezentowane na wystawie zostały zrealizowane w latach 1962-1967. Prace dotyczą analizowania podstawowych cech rzeźby, takich jak gęstość, rozciągnięcie, pion, poziom czy ujarzmienie przestrzeni. Wszystkie dzieła wykonane są w stali a ich elementy składowe przypominają materiały stosowane w inżynierii i hydraulice: różnego rodzaju rury, pręty i perforowane listwy. Obiektem, który wywołał najwięcej zainteresowania jest rzeźba Rysowane III, zbudowana z 2 par wideł. Każda z 7 prac to zbiór elementów jednego rodzaju zespolonych ze sobą  w bardzo eleganckie i oryginalne formy.

Obiekty Marcina Berdyszaka to realizacje powstałe w przeciągu ostatnich dwóch lat. Cykl Analfabet globalny powstał w 2013 raku i jest próbą konkretyzacji pozorności rozumienia. Artysta rozprawia się powszechnym przeświadczeniem, że zna się coś, choć często nie wiadomo skąd. Realizacja wynika z obserwacji zjawiska, jakim jest globalizm i mieszanie się kultur. Pozostałe obiekty powstały na początku 2015 roku. Motywem przewodnim wszystkich prac Marcina Berdyszaka na naszej ekspozycji są banany, które niosą ze sobą bogaty ładunek symboliczny. Poza walorem znaczeniowym obiekty te są wyjątkowo atrakcyjne wizualnie. Rytmicznie komponowane banany na czarnych tłach znakomicie prezentują się na ścianach Galerii Fibak.

X

NEWS

MARZENA TUREK GAŚ / MATU/ Malowanie ruchem / Painting in Motion with Roller-Skates

2017-03-09 00:00 do 2017-03-22 17:30

Wystawa MaTu przedstawia monumentalne obrazy stworzone w unikatowy sposób. MaTu to pierwsza na świecie artystka, która stworzyła unikatowe, wielkoformatowe obrazy za pomocą wrotek, zastępując nimi pędzel malarski. Geneza idei Malowania Ruchem sięga jej dzieciństwa. Od 7 roku życia fascynowała ją muzyka, jazda figurowa na lodzie i kolory. Artystka rozwijała swoją ideę tworząc coraz większe obrazy. Gdy nie mogła już sięgnąć ręką płótna, zaczęła kłaść je na podłożu bez krosien, by swobodnie móc w nie wchodzić. W 2006 roku MaTu połączyła sztuki plastyczne z muzyką, ruchem, filmem i przestrzenią, tworząc unikatowy, multimedialny, wielowymiarowy performance malarski. Skonstruowała specjalny kostium do malowania z podajnikami farby, które prowadziły kolory prosto pod kółka wrotek. Poruszając się w takt muzyki artystka rozprowadza farbę kółkami tworząc ekspresyjną sieć coraz bardziej splątanych linii-śladów, linii-odcisków. MaTu wyraźnie daje do zrozumienia, że równie istotny jest dla niej estetyczny efekt pracy, jak i sam proces twórczy. Odmieniła tym samym stereotypową postawę malarza zamkniętego w pracowni, siedzącego przy sztalugach, na artystę witalnego, malującego w ruchu, tworzącego „live” na oczach widzów. To malarstwo wymaga treningu i fizycznej kondycji, gdyż angażuje całe ciało artystki podczas tworzenia wielkoformatowych płócien, podobnie jak podczas sportowego wysiłku. Największe płótno z tej serii zatytułowane By Night o wymiarach 200 m² powstało nocą w samym sercu stolicy, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w 2007 roku. W trakcie pracy nad obrazem artystka dokumentuje etapy malowania fotograficznie i filmowo. Obecnie, po 10-u latach od stworzenia pierwszego dzieła w tej technice, sporządziła staranne reprodukcje wielkoformatowych płócien, by oryginały podzielić na mniejsze obrazy – układające się w cykle, ale stanowiące zarazem odrębne dzieła, które możemy oglądać dziś w Galerii Kolekcji Fibak.

WIĘCEJ

JAN DOBKOWSKI " OD CYBISA DO NOWEGO JORKU"

2016-12-16 18:00 do 2017-01-21 19:00

Wernisaż wystawy: 16 grudnia 2016 r. o godz. 18.00
Kurator: Janusz Zagrodzki

"To już nie jest polskie malarstwo, to pachnie Nowym Jorkiem". - Andy Warhol przed obrazami Fangora i Jana Dobkowskiego w domu Wojciecha Fibaka, lata 80.

WIĘCEJ

Wojtek Fibak i Ania Mucha

NOC MUZEÓW W GALERII FIBAK/ WYSTAWA THE KRASNALS/ JESW/ŻYDZI

2016-05-14 14:30 do 2016-05-15 01:30

Prezentujemy kila zdjęć z tegorocznej Nocy Muzeów.

WIĘCEJ

NOWA ODSŁONA KOLEKCJI WOJCIECHA FIBAKA

2016-01-28 16:45

Zainspirowani kolorem prac Sławomira Marca (które do 5 lutego wciąż można oglądać w galerii!) stworzyliśmy nową odsłonę kolekcji Wojciecha Fibaka myśląc właśnie o kolorze.

WIĘCEJ

obecna ekspozycja

2015-03-21 23:30

WIĘCEJ

X

KONTAKT

  • Galeria Kolekcji Fibak
  • Krakowskie Przedmiescie 5
  • 00-068, WARSZAWA
  • tel: +48 22 320 02 54
  • tel/fax: +48 22 320 02 97
  • e-mail: