MARTA NADOLLE MYDEŁKO FOR YOU

Dzień Kobiet w Galerii Fibak świętujemy razem z Martą Nadolle!

Zapraszamy serdecznie 8 marca na spotkanie z artystką na wystawie "Mydełko For You"!

Wystwa Marty Nadolle "Mydełko For You" to prezent od artystki dla wszystkich Pań z okazji Dnia Kobiet. Oglądamy serię nowych, wcześniej nieprezentowanych zdjęć i obrazów, które stanowią rodzaj wizualnego pamiętnika malarki. Obrazki – kadry z życia codziennego Nadolle – włożone zostały w kolorowe ramki a ich rytmiczny układ na ścianach galerii przywołuje na myśl barwne półki w sklepie z mydłami. Wystawa zbliża artystkę do jej dawnego marzenia: „Czasami chciałabym rzucić to wszystko i pracować w mydlarni, tam jest tak miło, nikt cię nie stresuje.” – pisze Nadolle. Symboliczne Mydełko For You na jednym z obrazów, zapomniany produkt czasów PRL-u, nadaje całości lekko sentymentalny i ciepły charakter. W tak zaaranżowanym klimacie oglądamy szczerą, nieskrępowaną i bardzo osobistą dokumentację momentów z życia młodej dziewczyny. Każda z kobiet, bez wyjątku, odnajdzie w obrazkach Nadolle samą siebie. Obserwujemy rozterki, brak motywacji, zabawne historie, problemy sercowe, wszystko to, co przytrafia się każdej z nas, niezależnie od wieku czy zawodu. Wystawa Mydełko For You to bardzo krzepiący i optymistyczny prezent na Dzień Kobiet.

Wystawa trwa od 1 marca do 12 marca 2016.

Kuratorem wystawy jest Maria Zielińska

Marta Nadolle (ur. 1989) Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2014 uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej prof. Mirosława Duchowskiego i pracowni malarskiej prof. Jarosława Modzelewskiego. Rejestruje siebie samą i swoje życie w różnych mediach: malarstwie, instalacji, fotografii i filmie. Tematy, które porusza to: miłość, alienacja, dojrzewanie, intymność, relacje z innymi ludźmi, osobiste emocje. Jest laureatką I Międzynarodowego konkursu PERFEKCJONISCI za obraz „Ja leżę, a ojciec nigdy na chorobowym nie był”. Laureatka nagrody Inicjatywa ENTRY 2014. W 2014 roku wzięła udział w wystawie Coming Out Najlepsze dyplomy. W roku 2015 zadebiutowała wystawą „A ja i Tak Was lubię” w Galerii Promocyjnej. W 2016 jej nazwisko ukazało się w „Kompasie Młodej Sztuki”. Obecnie pełni obowiązki asystenta w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej prof. Mirosława Duchowskiego na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

PATRONI MEDIALNI: Artinfo.pl, Magazyn Kulturalny (mgzn.pl)

X

NEWS

MARZENA TUREK GAŚ / MATU/ Malowanie ruchem / Painting in Motion with Roller-Skates

2017-03-09 00:00 do 2017-03-22 17:30

Wystawa MaTu przedstawia monumentalne obrazy stworzone w unikatowy sposób. MaTu to pierwsza na świecie artystka, która stworzyła unikatowe, wielkoformatowe obrazy za pomocą wrotek, zastępując nimi pędzel malarski. Geneza idei Malowania Ruchem sięga jej dzieciństwa. Od 7 roku życia fascynowała ją muzyka, jazda figurowa na lodzie i kolory. Artystka rozwijała swoją ideę tworząc coraz większe obrazy. Gdy nie mogła już sięgnąć ręką płótna, zaczęła kłaść je na podłożu bez krosien, by swobodnie móc w nie wchodzić. W 2006 roku MaTu połączyła sztuki plastyczne z muzyką, ruchem, filmem i przestrzenią, tworząc unikatowy, multimedialny, wielowymiarowy performance malarski. Skonstruowała specjalny kostium do malowania z podajnikami farby, które prowadziły kolory prosto pod kółka wrotek. Poruszając się w takt muzyki artystka rozprowadza farbę kółkami tworząc ekspresyjną sieć coraz bardziej splątanych linii-śladów, linii-odcisków. MaTu wyraźnie daje do zrozumienia, że równie istotny jest dla niej estetyczny efekt pracy, jak i sam proces twórczy. Odmieniła tym samym stereotypową postawę malarza zamkniętego w pracowni, siedzącego przy sztalugach, na artystę witalnego, malującego w ruchu, tworzącego „live” na oczach widzów. To malarstwo wymaga treningu i fizycznej kondycji, gdyż angażuje całe ciało artystki podczas tworzenia wielkoformatowych płócien, podobnie jak podczas sportowego wysiłku. Największe płótno z tej serii zatytułowane By Night o wymiarach 200 m² powstało nocą w samym sercu stolicy, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w 2007 roku. W trakcie pracy nad obrazem artystka dokumentuje etapy malowania fotograficznie i filmowo. Obecnie, po 10-u latach od stworzenia pierwszego dzieła w tej technice, sporządziła staranne reprodukcje wielkoformatowych płócien, by oryginały podzielić na mniejsze obrazy – układające się w cykle, ale stanowiące zarazem odrębne dzieła, które możemy oglądać dziś w Galerii Kolekcji Fibak.

WIĘCEJ

JAN DOBKOWSKI " OD CYBISA DO NOWEGO JORKU"

2016-12-16 18:00 do 2017-01-21 19:00

Wernisaż wystawy: 16 grudnia 2016 r. o godz. 18.00
Kurator: Janusz Zagrodzki

"To już nie jest polskie malarstwo, to pachnie Nowym Jorkiem". - Andy Warhol przed obrazami Fangora i Jana Dobkowskiego w domu Wojciecha Fibaka, lata 80.

WIĘCEJ

Wojtek Fibak i Ania Mucha

NOC MUZEÓW W GALERII FIBAK/ WYSTAWA THE KRASNALS/ JESW/ŻYDZI

2016-05-14 14:30 do 2016-05-15 01:30

Prezentujemy kila zdjęć z tegorocznej Nocy Muzeów.

WIĘCEJ

NOWA ODSŁONA KOLEKCJI WOJCIECHA FIBAKA

2016-01-28 16:45

Zainspirowani kolorem prac Sławomira Marca (które do 5 lutego wciąż można oglądać w galerii!) stworzyliśmy nową odsłonę kolekcji Wojciecha Fibaka myśląc właśnie o kolorze.

WIĘCEJ

obecna ekspozycja

2015-03-21 23:30

WIĘCEJ

X

KONTAKT

  • Galeria Kolekcji Fibak
  • Krakowskie Przedmiescie 5
  • 00-068, WARSZAWA
  • tel: +48 22 320 02 54
  • tel/fax: +48 22 320 02 97
  • e-mail: