Duduś Edyta

Absolwentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im.Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (dyplom z oceną celującą). Studiowała malarstwo w pracowni  prof. Aleksandra Dymitrowicza oraz multimedia w pracowni prof. nadzw. Przemysława Pintala. Mieszka i tworzy we Wrocławiu. Posiada uzdolnienia nie tylko plastyczne. Zanim zajęła się w pełni sztuką ukończyła studia z obszaru marketingu oraz podyplomowe z zakresu psychologii. Wstępując na drogę artystyczną, świadomie korzysta z fragmentów zdobytego wcześniej doświadczenia w innych obszarach.Skupia się na malarstwie sztalugowym oraz video. Tematem jej twórczości jest człowiek oraz  refleksje związane z egzystencją (lęki, nadzieje, tęsknoty, relacje pomiędzy światem namacalnym a nienamacalnym, przemijalność, samotność itp.).  Na płótnie interesujące ją historie zapisuje przy pomocy postaci kobiecej, uwikłanej w określoną sytuację, myśli i emocje.  Silna jest u niej potrzeba, by jedynie zasugerować temat oraz zaprosić widza do intymnego dialogu.  Jest to podyktowane wrażliwością i wyobraźnią autorki.

Ważniejsze wystawy, konkursy, wyróżnienia:  Nominacja w ogólnopolskim konkursie Nowy obraz/Nowe spojrzenie, Uniwersytet Artystyczny, Poznań, 2015; Mediations Biennale Inn., Poznań, 2014.; Finalistka 2,3 i 5 rundy międzynarodowego konkursu ArtSlant, USA, 2014; Wyróżnienie w konkursie "Postawy" II edycja, Wrocław, 2014; III Międzynarodowa Wystawa Sztuki w Nyiracsad, Węgry, 2014; Strangers in Paradise, Amsterdam, 2013.; Prix de Peinture 2013, Paryż; 13 Przegląd Sztuki FORMA 2013, Rawicz; Pokaz grupowy – Galeria  Brenart, Bruksela 2013; Finalistka konkursu „Postawy” I edycja, Wrocław 2013; Dwukrotne wyróżnienie obrazu przez kurator Galerii Saatchi Art 2013; Woliery 7, Muzeum Współczesne, Wrocław, 2013 r. Prace artystki znajdują się w kolekcjach prywatnych i firmowych, w kraju i za granicą.Malarstwo Edyty Duduś to niejednoznaczne, niedookreślone kadry pamięci, fragmenty wspomnień, sygnały dawnej obecności i emocji. Płótna utrzymane w zimnej kolorystyce wypełniają przede wszystkim pojedyncze postaci umieszczone w trudnych do określenia miejscach, zawieszone w bezczasie, idące do nigdzie. Te obrazy przemijania, przeszłości po której pozostają jedynie niejasne ślady, Edyta Duduś w  oszczędny sposób przekazuje widzowi niczym ilustracje snu, zamyślenia i niejednoznaczności o niezwykłej sile działania.

X

NEWS

MARZENA TUREK GAŚ / MATU/ Malowanie ruchem / Painting in Motion with Roller-Skates

2017-03-09 00:00 do 2017-03-22 17:30

Wystawa MaTu przedstawia monumentalne obrazy stworzone w unikatowy sposób. MaTu to pierwsza na świecie artystka, która stworzyła unikatowe, wielkoformatowe obrazy za pomocą wrotek, zastępując nimi pędzel malarski. Geneza idei Malowania Ruchem sięga jej dzieciństwa. Od 7 roku życia fascynowała ją muzyka, jazda figurowa na lodzie i kolory. Artystka rozwijała swoją ideę tworząc coraz większe obrazy. Gdy nie mogła już sięgnąć ręką płótna, zaczęła kłaść je na podłożu bez krosien, by swobodnie móc w nie wchodzić. W 2006 roku MaTu połączyła sztuki plastyczne z muzyką, ruchem, filmem i przestrzenią, tworząc unikatowy, multimedialny, wielowymiarowy performance malarski. Skonstruowała specjalny kostium do malowania z podajnikami farby, które prowadziły kolory prosto pod kółka wrotek. Poruszając się w takt muzyki artystka rozprowadza farbę kółkami tworząc ekspresyjną sieć coraz bardziej splątanych linii-śladów, linii-odcisków. MaTu wyraźnie daje do zrozumienia, że równie istotny jest dla niej estetyczny efekt pracy, jak i sam proces twórczy. Odmieniła tym samym stereotypową postawę malarza zamkniętego w pracowni, siedzącego przy sztalugach, na artystę witalnego, malującego w ruchu, tworzącego „live” na oczach widzów. To malarstwo wymaga treningu i fizycznej kondycji, gdyż angażuje całe ciało artystki podczas tworzenia wielkoformatowych płócien, podobnie jak podczas sportowego wysiłku. Największe płótno z tej serii zatytułowane By Night o wymiarach 200 m² powstało nocą w samym sercu stolicy, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w 2007 roku. W trakcie pracy nad obrazem artystka dokumentuje etapy malowania fotograficznie i filmowo. Obecnie, po 10-u latach od stworzenia pierwszego dzieła w tej technice, sporządziła staranne reprodukcje wielkoformatowych płócien, by oryginały podzielić na mniejsze obrazy – układające się w cykle, ale stanowiące zarazem odrębne dzieła, które możemy oglądać dziś w Galerii Kolekcji Fibak.

WIĘCEJ

JAN DOBKOWSKI " OD CYBISA DO NOWEGO JORKU"

2016-12-16 18:00 do 2017-01-21 19:00

Wernisaż wystawy: 16 grudnia 2016 r. o godz. 18.00
Kurator: Janusz Zagrodzki

"To już nie jest polskie malarstwo, to pachnie Nowym Jorkiem". - Andy Warhol przed obrazami Fangora i Jana Dobkowskiego w domu Wojciecha Fibaka, lata 80.

WIĘCEJ

Wojtek Fibak i Ania Mucha

NOC MUZEÓW W GALERII FIBAK/ WYSTAWA THE KRASNALS/ JESW/ŻYDZI

2016-05-14 14:30 do 2016-05-15 01:30

Prezentujemy kila zdjęć z tegorocznej Nocy Muzeów.

WIĘCEJ

NOWA ODSŁONA KOLEKCJI WOJCIECHA FIBAKA

2016-01-28 16:45

Zainspirowani kolorem prac Sławomira Marca (które do 5 lutego wciąż można oglądać w galerii!) stworzyliśmy nową odsłonę kolekcji Wojciecha Fibaka myśląc właśnie o kolorze.

WIĘCEJ

obecna ekspozycja

2015-03-21 23:30

WIĘCEJ

X

KONTAKT

  • Galeria Kolekcji Fibak
  • Krakowskie Przedmiescie 5
  • 00-068, WARSZAWA
  • tel: +48 22 320 02 54
  • tel/fax: +48 22 320 02 97
  • e-mail: