SŁAWOMIR MARZEC - OBRAZY UŻYTKOWE

Sławomir Marzec

Obrazy użytkowe

20 stycznia 2016 o godz. 18.00

Wystawa czynna do 5 lutego 2016

kurator: Maria Zielińska

Wystawa pod honorowym patronatem JM Rektora ASP Prof. Adama Myjaka

Wystawa Obrazy użytkowe to przewrotny pokaz prac, które w przeciwieństwie do większości tworzonej dzisiaj sztuki, powstały by rzekomo wypełniać konkretne zadania. Zobaczymy zatem między innymi „Obraz na poprawę pamięci”, „Obraz na uspokojenie”, ale i… „Obraz przeciwko korkom ulicznym”. Jakim sposobem zadziałać mają prace Sławomira Marca? Kolorem. Wszystkie płótna zbudowane na prostokącie o proporcjach złotego podziału pokryte są gęsto kilkoma warstwami różnobarwnych plamek farby. Kolory dobrane zostały tak, by dopiero w oku widza – jak u malarzy impresjonistów – tworzyły energetyczną całość, która wywoła w nim określone emocje. Artysta zaznacza jednak, że nie jest ważne, czy obrazy te działają. Każdy z wariantów - działają, nie działają, czasem działają – przynosi jakąś cenną refleksję dotyczącą potencjalnych funkcji sztuki w dzisiejszym świecie.

Profesor Sławomir Marzec jest artystą wizualnym, obecnie prowadzi Pracownię Malarstwa na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP; jest także profesorem Architektury Krajobrazu UP Lublin.

Autor około siedemdziesięciu wystaw indywidualnych

m.in. Galeria Miejska Łódź, CSW Warszawa, Galeria Foksal) oraz licznych publikacji, w tym też książek z pogranicza teorii i krytyki sztuki.

X

NEWS

MARZENA TUREK GAŚ / MATU/ Malowanie ruchem / Painting in Motion with Roller-Skates

2017-03-09 00:00 do 2017-03-22 17:30

Wystawa MaTu przedstawia monumentalne obrazy stworzone w unikatowy sposób. MaTu to pierwsza na świecie artystka, która stworzyła unikatowe, wielkoformatowe obrazy za pomocą wrotek, zastępując nimi pędzel malarski. Geneza idei Malowania Ruchem sięga jej dzieciństwa. Od 7 roku życia fascynowała ją muzyka, jazda figurowa na lodzie i kolory. Artystka rozwijała swoją ideę tworząc coraz większe obrazy. Gdy nie mogła już sięgnąć ręką płótna, zaczęła kłaść je na podłożu bez krosien, by swobodnie móc w nie wchodzić. W 2006 roku MaTu połączyła sztuki plastyczne z muzyką, ruchem, filmem i przestrzenią, tworząc unikatowy, multimedialny, wielowymiarowy performance malarski. Skonstruowała specjalny kostium do malowania z podajnikami farby, które prowadziły kolory prosto pod kółka wrotek. Poruszając się w takt muzyki artystka rozprowadza farbę kółkami tworząc ekspresyjną sieć coraz bardziej splątanych linii-śladów, linii-odcisków. MaTu wyraźnie daje do zrozumienia, że równie istotny jest dla niej estetyczny efekt pracy, jak i sam proces twórczy. Odmieniła tym samym stereotypową postawę malarza zamkniętego w pracowni, siedzącego przy sztalugach, na artystę witalnego, malującego w ruchu, tworzącego „live” na oczach widzów. To malarstwo wymaga treningu i fizycznej kondycji, gdyż angażuje całe ciało artystki podczas tworzenia wielkoformatowych płócien, podobnie jak podczas sportowego wysiłku. Największe płótno z tej serii zatytułowane By Night o wymiarach 200 m² powstało nocą w samym sercu stolicy, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w 2007 roku. W trakcie pracy nad obrazem artystka dokumentuje etapy malowania fotograficznie i filmowo. Obecnie, po 10-u latach od stworzenia pierwszego dzieła w tej technice, sporządziła staranne reprodukcje wielkoformatowych płócien, by oryginały podzielić na mniejsze obrazy – układające się w cykle, ale stanowiące zarazem odrębne dzieła, które możemy oglądać dziś w Galerii Kolekcji Fibak.

WIĘCEJ

JAN DOBKOWSKI " OD CYBISA DO NOWEGO JORKU"

2016-12-16 18:00 do 2017-01-21 19:00

Wernisaż wystawy: 16 grudnia 2016 r. o godz. 18.00
Kurator: Janusz Zagrodzki

"To już nie jest polskie malarstwo, to pachnie Nowym Jorkiem". - Andy Warhol przed obrazami Fangora i Jana Dobkowskiego w domu Wojciecha Fibaka, lata 80.

WIĘCEJ

Wojtek Fibak i Ania Mucha

NOC MUZEÓW W GALERII FIBAK/ WYSTAWA THE KRASNALS/ JESW/ŻYDZI

2016-05-14 14:30 do 2016-05-15 01:30

Prezentujemy kila zdjęć z tegorocznej Nocy Muzeów.

WIĘCEJ

NOWA ODSŁONA KOLEKCJI WOJCIECHA FIBAKA

2016-01-28 16:45

Zainspirowani kolorem prac Sławomira Marca (które do 5 lutego wciąż można oglądać w galerii!) stworzyliśmy nową odsłonę kolekcji Wojciecha Fibaka myśląc właśnie o kolorze.

WIĘCEJ

obecna ekspozycja

2015-03-21 23:30

WIĘCEJ

X

KONTAKT

  • Galeria Kolekcji Fibak
  • Krakowskie Przedmiescie 5
  • 00-068, WARSZAWA
  • tel: +48 22 320 02 54
  • tel/fax: +48 22 320 02 97
  • e-mail: